Rekombinant trombin till marknaden
Ett amerikanskt läkemedelsföretag har fått tillstånd att sälja det blodförtunnade medlet trombin, i en form som tillverkats av genmodifierade mikroorganismer.
Trombin är ett protein (se bilden), och företaget har helt enkelt fört in genen för trombin i cellerna, som därmed börjat tillverka proteinet i stor skala. Hittills har trombin framställts genom att rena fram det från blod från människor och nötkretaur.
Henrik Brändén, april 2008
Källa: Nature Biotechnology 26, 250
Bild: Trombinproteinet. (Protein Data Bank, pdb, Molecule of the month.)
Skriv ut
Klicka på ikonen för att skriva ut denna sida.
Konferens om genteknik hösten 2010
Den 20 oktober arrangerar vi tillsammans med Rifo och Vetenskapsrådet en konferensen om genetiska analyser. Klicka på länken för mer information om program och anmälan.
Läs mer »
Yttrande
Synpunkter på förslag till ny förvaltningslag, dnr 063/2010.
Publicerat den 6 september 2010.
Läs mer »
Yttranden
Nämnden har yttrat sig över tre ärenden: dnr 069/2010 - ny miljötillsynsförordning, dnr 070/2010 - Soja MON87701 och dnr 074/2010 - enkät om riskforskning
Läs mer »
Genteknikens utveckling 2009
Läs den årliga rapporten om viktiga upptäckter och trender inom genteknikområdet.
Läs mer »