Smakämnen och vitaminer med genteknik

Nya metoder, för att använda genmodifierade bakterier och svampar för tillverkning av smakämnen och vitaminer, utvecklas i snabb takt. 

Under 2007 har man på forskningslaboratorier tagit fram genmodifierade mikroorganismer, som mycket effektivare än tidigare kan tillverka en rad olika vitaminer och smakämnen. Bland annat har man i mikroorganismer producerat vanillin, beta-karoten, de två kalorisnåla sötningsämnena xylitol och sorbitol, samt sockret L-ribulos (en råvara för framställning av andra sällsynta sockerarter).

Många av dessa vitaminer och smakämnen har hittills tillverkats genom kemisk syntes, men detta har ofta både varit dyrt och belastat miljön onödigt mycket. I många fall är det både billigare och miljövänligare att låta genomodifierade mikroorganismer bilda ämnena.

När man för några år sedan i stor skala började låta genmodifierad mögelsvamp bilda vitamin B2 ersattes till exempel en åttastegs kemisk syntes med en enstegsprocess. Åtgången av både energi och vatten minsklade, liksom utsläpp av olika föroreningar.

Det är dock ofta komplicerat att förmå en mikroorganism att börja tillverka en helt ny kemikalie. Man måste i många fall tillföra ett antal olika gener för proteiner, som utför olika delar av syntesen. Ofta måste man också laborera med styrsekvenser för olika gener, för att få cellerna att tillverka mer av de proteiner man vill producera. 
 
Henrik Brändén, december 2007
Källor: Appl Environ Microbiol 73: 1864, 4342, 5471 och 7083 (alla 2007) 
Foto: Aspergillus niger, den mögelsvamp, som tillverkar vitamin B2.

Konferens om genteknik hösten 2010

Den 20 oktober arrangerar vi tillsammans med Rifo och Vetenskapsrådet en konferensen om genetiska analyser. Klicka på länken för mer information om program och anmälan.

Läs mer »

Yttrande

Synpunkter på förslag till ny förvaltningslag, dnr 063/2010. Publicerat den 6 september 2010.

Läs mer »

Yttranden

Nämnden har yttrat sig över tre ärenden: dnr 069/2010 - ny miljötillsynsförordning, dnr 070/2010 - Soja MON87701 och dnr 074/2010 - enkät om riskforskning

Läs mer »

Genteknikens utveckling 2009

Läs den årliga rapporten om viktiga upptäckter och trender inom genteknikområdet.

Läs mer »