Hur aggressiv är tumören?

Två tester har börjat säljas i USA, ett test som analyserar hur mycket olika gener används i en tumör, och ett annat som hjälper till att avgöra hur aggressiv tumören är.  

Det förstnämnda testet analyserar användningen av 21 olika gener i bröstcancerceller. Testet görs i anslutning till att man opererar bort tumören, och talar om hur stor risken är för återfall. Resultatet används sedan i beslutet om operationen ska kompletteras med en mycket obehaglig cellgiftsbehandling.

Det andra testet analyserar användningen av 70 olika gener, och ger information om hur aggressiv tumören är.

I bägge fallen används så kallade DNA-chips: små glasplattor, på vilka man fäst små mängder av de gener som ska analyseras. Dessa genbitar är behandlade så att de kan kleta fast vid de kopior som görs av generna (så kallat budbärar-RNA) när de ska användas.

När man ska analysera användningen av olika gener i cancercellerna renar man fram budbärar-RNA från dessa gener. Sedan fäster man små självlysande  (fluorescerande) molekyler vid RNAt, droppar RNA-lösningen över glasplattan, och tvättar sedan bort det som inte fastnat. Resultatet blir, att ju mer en gen används, desto starkare lyser det från den fläck på plattan, där denna gen är fäst.

Henrik Brändén, Februari 2007
Källa: News of the week, Science 315: 924 (2007).
Bild: Liten del av ett DNA-chips.

Konferens om genteknik hösten 2010

Den 20 oktober arrangerar vi tillsammans med Rifo och Vetenskapsrådet en konferensen om genetiska analyser. Klicka på länken för mer information om program och anmälan.

Läs mer »

Yttrande

Synpunkter på förslag till ny förvaltningslag, dnr 063/2010. Publicerat den 6 september 2010.

Läs mer »

Yttranden

Nämnden har yttrat sig över tre ärenden: dnr 069/2010 - ny miljötillsynsförordning, dnr 070/2010 - Soja MON87701 och dnr 074/2010 - enkät om riskforskning

Läs mer »

Genteknikens utveckling 2009

Läs den årliga rapporten om viktiga upptäckter och trender inom genteknikområdet.

Läs mer »