Genterapi mot cancer i nacken
Snart kan den första rutinmässiga behandlingen med genterapi börja i västvärlden.
I USA närmar sig nämligen en stor prövning, av genterapi mot cancer i huvud och nacke, sitt slut. Resultaten av prövningen har inte publicerats ännu, men det företag som utvecklat terapin säger att testet gått så bra att man redan håller på stt skriva en ansökan om tillstånd att få sälja och använda metoden i reguljär sjukvård.
Metoden går ut på att man sprutar in ett stympat virus i patienterna. Viruset, som bär på genen för ett protein som kallas p53, tar sig in i cancercellerna, varpå de börjar tillverka proteinet.
Proteinet p53 kommer sedan på flera sätt att motverka cancercellernas tendens att dela sig, och försöka få de celler som fortsätter dela sig att begå självmord.
Proteinet är nämligen en viktig del i det styrsystem, som normalt hindrar våra celler från att dela sig, och är ofta utslaget vid cancer.
Kommer denna terapi igång, så som företaget hoppas, blir det första gången genterapi börjar användas rutinmässigt i västvärlden. Men inte första gången i världen. Redan för några år sedan började man nämligen i Kina använda en liknande terapi mot cancer i nässvalget.
Henrik Brändén
Augusti 2007
Källa: News, Nature Biotechnology 25: 823 (2007).
Skriv ut
Klicka på ikonen för att skriva ut denna sida.
Genteknikens utveckling 2012
Gentekniknämndens årsrapport är nu klar och överlämnad till regeringen. Rapporten ger en bild av det som skett under året inom bland annat genmodifiering av växter och djur, teknisk utveckling, biobanker, genetiska tester, vaccin, m.m.
Läs mer »