Hindra AIDS med GM bakterier



Kan framtidens vapen mot AIDS-epidemin vara att erbjuda yoghurt med genmodifierade bakterier till kvinnor i riskzonen?

Ett sätt för kvinnor att minska risken att smittas vid samlag är att applicera virusdödande läkemedel på könsdelarnas slemhinnorna. Detta är dock relativt omständligt att göra för hand, och kräver att man i förväg vet när det ska behövas.

Hos alla kvinnor finns dock på könsslemhinnorna naturligt bakterier, som kallas lactobaciller (avlånga mörka på bilden). De är släktingar till de bakterier som arbetar när filmjölk och yoghurt bildas.

Forskare i USA har därför funderat över om man skulle kunna programmera om sådana lactobaciller till att producera ett slags miniprotein (kallas peptid) som blockerar HIV. Och låta sådana genmodifierade bakterier etablera sig i kvinnor, som därmed skulle kunna få ständigt skydd mot HIV-smitta.

I så fall vill man dock undvika att den nya genen skulle kunna fungera i andra bakterier, som kanske skulle kunna ta upp denna gen från lactobacillerna.

Därför började forskarna med att sekvensbestämma hela genomet, hos just den lactobacill, som bor i kvinnors könsorgan. Sedan använde de denna sekvens och sekvensen för andra bakterier till att leta reda på en styrsekvens, som slår på användningen av någon gen hos lactobaciller, men som inte finns hos andra bakterier. Därefter klistrade de ihop genen för anti HIV-peptiden med en sådan styrsekvens. Därmed fick man en genkonstruktion, som bara fungerar i de önskade lactobacillerna.

Forskarna klistrade sedan in denna genkonstruktion på ett lämpligt ställe i lactobacillens genom. Därigenom fick de bakterier som tillverkade stora mängder av peptiden, och man kunde konstatera att denna peptid i vart fall i provrör var mycket duktig på att hindra HIV från att dela sig. 

Därefter lät man dessa bakterier kolonialisera slidan hos möss, och man kunde då se att de genmodifierade bakterierna på plats i slidan tillverkade fungerande peptider.

Forskarna tror att en behandling med sådana genmodifierade bakterier skulle kunna ge skydd under betydligt längre tid än de virusdödande geler som nu finns. Forskarna hoppas också att den ska bli mycket lättare att applicera: De tror att det ska räcka med att man äter en tallrik yoghurt med bakterierna, och att dessa sedan av sig själva ska kunna klättra från ändtarmen till vaginan och kolonialisera denna.

Henrik Brändén, oktober 2006
Källa: Antimicrobial agents and Chemotherapy, 50, 3250 (2006)
Bild: Lactobaciller (avlånga, lila) invid en cell från slidans slemhinna. Foto: Mike Miller.

Genteknikens utveckling 2012

Gentekniknämndens årsrapport är nu klar och överlämnad till regeringen. Rapporten ger en bild av det som skett under året inom bland annat genmodifiering av växter och djur, teknisk utveckling, biobanker, genetiska tester, vaccin, m.m.

Läs mer »